Як вибрати професійні кулі?

Насамперед кулі поділяються на відпочинкові(аматорські, китайські) та професійні. Всі починають з перших. Вони стардартні, дешеві, низької якості. Та чудово підходять для гри на природі чи кількох дружніх турнірів в рік. Ціна їх 300—350 ₴ за набір з шести куль

Якщо ж ви граєте кілька разів на тиждень, то рано чи пізно настане час професійних куль.
Вони краще збалансовані, з якісно сталі, різної ваги та діаметру, з великим вибором узору та без нього. Ось це і є критерії за якими підбираються кулі, їх ми і розглянемо детальніше.

Розмір

Розмір підбирається в залежності від розміру вашої руки та від стилю гри. При різних стилях для однієї ж і тієї руки різний розмір куль. Є кілька способів визначити, якого розміру вам потрібні кулі. Є універсальний, а також кожен виробник має свій. У мене скрізь приблизно однаковий. В кінці статті є найкращий метод підбору куль. Вверху на фото показано, як правильно має лежати куля в руці. Великий палець ледь-ледь доторкається до вказівного.

diametr

Маса

Вибір її залежить від стилю вашої гри, а також від розмірів. Для стрільців краще легші, бо з важкими втомлюється рука, це відчутно, якщо цілий день. Для поінтера краще трохи важчі. Вони краще тримаються покриття і більше прогнозована поведінка після кидка.

size_and_weight

Сталь

Найпоширені кулі з нержавіючої та вуглецевої сталей. Кулі з нержавіючої сталі більш витриваліші та не потребують догляду. В куль з вуглецевої сталі краща взаємодія з майданчиком, менший відскок. Також потребують догляду при тривалій перерві. Треба змащувати машинним маслом, щоб не поржавіли. Є ще кулі з кольорових металів, але вони рідкість і дуже ніжні.

Твердість

Твердість куль стандартизована від 110 кг/мм² до 140 кг/мм². Цей параметр визначає співвідношення між довговічністю і взаємодією з майданчиком. Чим твердіше, тим довговічніше. Чим м’якше, тим менший відскок, але швидше зношуються. Шкала твердості куль:

  • Tres Tendre / Дуже м’які  (±110 кг/мм²)
  • Tendre / М’які (111—115 кг/мм²)
  • Demi Tendre / Напівм’які (116—130 кг/мм²)
  • Dure / Тверді (>131 кг/мм²)

Узор

У кожного виробника є вибір з кількох узорів. Основна функція рівчаків на кулях полягає в ідентифікації. Ще для краси. Узор теж впливає на взаємодію кулі з рукою та покриттям майданчика. Загальна рекомендація, то для стрільців найкращі «лисі» кулі, щоб куля легко виходила з руки. Для поінтерів узори додають щеплення з покриттям, а також контроль м’яча рукою.

Я багато перечитав статей про те, як вибрати кулі, таких як ця. В усіх матеріалах описано один найкращий метод — пробуйте кулі інші гравців. В першу чергу розміри. Всі рукі різні і по параметрах ніби саме те, але чогось вони не так в руці, а ось ті саме так. Також різні сталі по різному взаємодіють з руками. І по різному приємні людям.
Тому, якщо догралися до профі-куль, то на найближчих турнірах перепробуйте різні кулі. Вибір стане легшим. В статі «Виробники куль для петанку» подані посилання на їхні сайти де є інструменти і поради по вибору куль. В наступній статті зберу і порівняю усі медоти підбору куль, які знайду.

Також хочу сказати, що професійні кулі не будуть за вас грати. Це просто трохи зручніше, трохи точніше, трохи прогнозованіше та трохи презентаційніше, крутіше. А найбільше це питання звички. Міліметр більше, 10 грам менше сильно ролі не зіграють. До будь-яких куль звикнете і зможете грати будь-якому стилі, звісно при умові постійної гри.

Written by Іван Паламарчук

Президент петанк клубу «Леополіс» 2014-2016 рр. В петанк граю з 2010 року. Організатор фестивалю петанку «Каньйон».